Zejmarská roklina

Zejmarská roklina

Zejmarská roklina patrí k najmenším roklinám v Slovenskom Raji, no určite nie je zanedbateľná. Obsahuje všetko, čo má správna roklina v raji mať – rebríky, neuveriteľné vodopády, lávky a hlavne krásne zákutia. Ak ste ju ešte nenavštívili, je načase plánovať cestu... 

Náročnosť a dĺžka trasy

Zejmarská roklina nepatrí k tým ťažkým trasám v Slovenskom Raji, práveže by sme ju zaradili medzi kratšie a menej namáhavé trasy. To jej ale neuberá na príťažlivosti! Bezproblémovo sa dá zvládnuť za dve a pol hodinky, s lepším tempom aj skôr. Ohľadom náročnosti, treba rátať s typickými prvkami Slovenského Raja ako sú lávky, rebríky, stupačky a vodopády. Na jar sa môžete brodiť cez rozvodnené potôčiky, takže treba rátať s mokrým blatovým a šmykľavým terénom. V prípade, že beriete menšie deti, je dobré ich na určitých úsekoch strážiť, môže to byť pre ne náročnejšie.  

Zaujímavosti

Na južnej strane národného parku Slovenský Raj sa skrýva možno menšia, ale určite nie zanedbateľná tiesňava – Zejmarská roklina. Túto krásnu prírodnú rezerváciu vytvoril potok, ktorý vyteká z planiny Geravy a tento potok tu vybudoval niekoľkostupňovú sústavu vodopádov. A práve vodopády a vytvorená tiesňava je to najkrajšie, čo tu môžete objaviť.

Už keď sme teda pri vodopádoch, nedá mi nespomenúť, že majú názov Nálepkove vodopády a tým, čo majú radi históriu to už napadlo. Tieto prírodné krásy sú pomenované podľa kapitána Jána Nálepku, hrdinu druhej svetovej vojny, ktorý pôsobil práve v osade Biele vody ako učiteľ. Najvyšší vodopád, na ktorý v Zejmarskej rokline narazíte je Nálepkov vodopád s výškou neuveriteľných 22,5 metra.

No naspäť k rokline. Ako som uviedol vyššie, je najkratšou roklinou Slovenského Raja a jej dĺžka je približne 800 metrov. Napriek jej krátkej dĺžke ju určite netreba vynechať, lebo očarujúce skalné útesy, nádherné vodopády a krásna krajina okolo vás určite chytí za srdce. Ak už ste navštívili Slovenský Raj nezabudnite sa tu zastaviť…

Keď plánujete viacdenný výlet do Slovenského raja, pozrite si aj ponuku ubytovania  

Fotogaléria


Zdieľať článok

Podobné články

Diskusia

Facebook pozri-sa.sk