Ľadová krása prírody

Ľadová krása prírody

Zimné potulky Slovenskou prírodu zahájime mapovaním vodopádov, ktoré po zamrznutí vedia krásne očariť svojim vzhľadom.

Vodopády a ich zaujímavosti  

     V našej malebnej krajine je ich viac ako 200 vedeli ste to? Viac ako 3 metre do hromady pokrývajú vodopády s celoročným priechodom, ktoré sú chránené zákonom. Niektoré druhy vodopádov zasa nedosahujú ani 1 meter a sú zakotvené hlboko v lesoch. Pátranie po nich môže byť doslova záhadou a dobrodružstvom zároveň, obzvlášť v zimách ako je táto. Dali by ste sa na to nahovoriť?

Ľadovcové krásy Slovenska

     Vodopád v Malých Karpatoch potrebuje na svoj vznik priaznivé poveternostné podmienky. Ak, by sme ho chceli bližšie lokalizovať zaviedli, by sme Vás do Hlbočianskej dediny nad Smolenicami.  Vodný prírodný útvar má výšku neuveriteľných 9 metrov a neďaleko neho sa nachádza jaskyňa Driny. Na jej návštevu si však budete musieť počkať, minimálne do ukončení zimnej sezóny.

     Vodopády však nájdete i na Hrone konkrétne myslím v blízkosti Rudna nad Hronom. Vodopád steká zo Štiavnických vrchov, dosahuje výšku 4  metre, na opačnej strane rieky sa nachádza ešte o čosi dlhší vodopád. Hovorím o 5 metrovom Starohutskom vodopáde. Odporučila, by som Vám navštíviť i okolité mestečko, ktoré je z časti prirovnávané čarovnému mestečku Banská Štiavnica, no viac Vám neprezradím, aby ste mali i nejaké prekvapenie.     

     Tatranské vodopády, ako by sme mohli obísť srdce našej krajiny a naše pišané končiare? V západnej časti Veľkej Fatry sa pri Turčnianeskej kotline nachádzajú Belianská, Necepalská a Gaterská dolina. Práve v tejto oblasti ústi niekoľko vodopádov, spomenúť môžem napríklad vodopád v Došnej, ktorý dosahuje 6 m. Necepalské vodopády pomenované po spomínanej doline sú rozdelené na viaceré toky, najvyšší z nich dosahuje 4 m. Vrátňavský vodopád dosahuje úctyhodných 10 metrov. Lokalita je zaujímavá i vďaka zrúcanine hradu Blatnica, ktorý je pomenovaný po obci v ktorej sa nachádzajú dary našej architektúry. Ide o murované domy, či sýpkami a klenuté brány. 

     V nasledujúcom článku o vodopádoch sa bližšie pozrieme na túto krásu v okolí Slovenského raja. Typ na ubytovanie v raji. Ak sa Vám článok páčil budeme radi, ak sa oň podelíte a podporíte ho zdieľaním medzi svojimi priateľmi.     

Zdroj: https://slovnaft.sk/

Fotogaléria


Zdieľať článok

Podobné články

Diskusia

Facebook pozri-sa.sk