Ľadopády

Ľadopády

     Máme tu sľúbenú časť, pokračovanie venované vodopádom, no tento raz z oblasti Slovenského raja. V zime sa mnohé z nich menia na ľadopády o niektorých z nich Vám dnes čo to povieme.

     Závojový vodopád je považovaný za jeden z najkrajších vodopádov v oblasti Slovenského raja. Ide o päť kaskádovú krásu, ktorá meria 75 metrov. Nájdeme ju v Sokolej doline. Turistická trasa okolo spomínaného vodopádu je považovaná za veľmi náročnú a tak je na mieste sa na ňu dobre pripraviť a na daný výlet si vyhradiť dostatok čas. Na výstupe na Vás čakajú sústavy rebríkov, stúpačiek a mostíkov, ktoré môžu byť klzké. Hoci sa tento výstup neodporúča rodine s deťmi, či ľudom, ktorí sa boja výšok verím, že sa tu nájdu i odvážlivci, ktorí si to napriek náročnosti dokážu vychutnať. 

     Prechod je možný, iba po značenej zelenej značke, od križovatky Sokolia dolina, ústie smerom od Spišských Tomášoviec. V zimnom období sa tento vodopád mení na cencúľový ľadopád.   
     Ľadopád  Šikľavá skala je prírodná nádhera zaradená do chránených území európskeho významu Natura 2000. Ide o vápencovú planinu, komplexné územie Volovských vrchov.  Nájdeme ju na Spiši medzi Matejovcami nad Hornádom a Chrasťom nad Hornádom. O tomto ľadopáde sa šíri povesť o lesnej víle Lesanke, ktorá vraj stráži miesto, kde daný vodopád vyviera a dáva vode liečivé účinky. Tak čo pôjdete čaro spomínanej vody skúsiť? Rozsah tohto zmrznutého útvaru je 14 metrov na dĺžku, no jeho dĺžka sa môže meniť od množstva stekajúcej vody, ktorá v týchto dňoch rýchlo zamŕza.       Misové vodopády, Suchá Bela patri medzi najviac navštevované miesta v Slovenskom raj a nájdeme v nej niekoľko vodopádov. Misové vodopády sú prvé v poradí na ktoré narazíte po vstupe smerom od Podlesku. Tieto vodopády merajú takmer 30 metrov a sú najvyššie, aké sa v Suchej belej nachádzajú. Treba však spomenúť, že vodopády sú dvoj kaskádové a medzi nimi sa nachádza malé jazierko. V zime to všetko musí, mať svoje čaro. Pre tých, ktorí si veľmi nerozumejú s výškami môže, byť tento výlet spôsob, ako prekonať svoj strach, všetko samozrejmé podľa svojich možností. Tip na ubytovanie v Slovenskom raji a viac fotografií zo zimnej prírody v raji nájdete na: https://pozrifoto.sk/


Zdroj: www.tipnatrip.com


Fotogaléria


Zdieľať článok

Podobné články

Diskusia

Facebook pozri-sa.sk