Ako uspieť v škole s názvom život

Ako uspieť v škole s názvom život

,,Nie je dôležité to, čo si dokázal v škole, ale to čo dokážeš v živote.

     Určite to už počuli viacerí z nás aj keď sa nás rodičia snažili presvedčiť o opaku. Áno škola je určite dôležitá, naučili sme sa predsa čítať, písať, počítať a mnoho ďalšieho. Žiadna známka a ani čisté jednotky nám nezaručia, že v tej najvyššej škole  s názvom život sa nám bude dariť a budeme naozaj šťastný. Neveríte, čítajte ďalej a možno zmeníte názor.  

      Ukazuje sa, že inteligencia nemusí byť najlepším indikátorom budúcich úspechov. Podľa psychologičky Angely Duckwortha tajomstvom mimoriadnych výsledkov nie je talent. Podľa nej je to špeciálna kombinácia vytrvalosti a nadšenia, ktoré označuje ako „húževnatosť“.

     Duckworth roky študovala ľudí a snažila sa pochopiť, vďaka čomu sú tí najlepší takí úspešní.  Jej zistenia prekvapili dokonca aj ju samotnú. Nezáležalo na výsledkoch  vysokoškolských testov, dokonca ani na hodnotách iq. Bola to kombinácia nadšenia a vytrvalosti, ktorá týchto úspešných ľudí odlišovala.  

     Čo však tá húževnatosť vlastne je? Ide o neobyčajnú odolnosť a pracovitosť. Ste ochotný pokračovať navzdory všetkým starostiam a problémom ktoré sa vám stále stavajú do cesty. Ak vám niekto povie, že ste veľmi húževnatý znamená to, že vás nič, len tak nezrazí na kolena a ani samotný neúspech. Okrem tejto vytrvalosti sa húževnatosť zakladá aj na nadšení. Pre veľmi úspešných je totiž podľa Duckworth samotná cesta rovnako dôležitá ako cieľ.

      Jej výskum ukázal, že prirodzený talent nebol hlavným rozdielovým faktorom v tom, kto bol a kto nebol veľmi úspešný. Oveľa viac záležalo na úsilí ako na IQ. Duckworth dokonca prišla s dvomi rovnicami, ktoré použila na vysvetlenie celého konceptu.

Talent x Úsilie = Schopnosť

Schopnosť x Úsilie = Úspech

     „Talent je niečo, čo určuje, ako rýchlo si zlepšujete schopnosti, keď do nich investujete úsilie. Úspech je niečo, čo dosiahnete, keď si vezmete nadobudnuté schopnosti a použijete ich,“ vysvetľuje Duckworth.

     Ak si na rovniciach všimnete, úsilie sa počíta dvakrát. Preto výsledky IQ alebo vysokoškolských testov nie sú dobrým ukazovateľom toho, či bude niekto v budúcnosti úspešní. Pretože tieto testy neobsahujú najdôležitejšiu časť rovnice – úroveň úsilia osoby – ktoré Duckworth označuje ako faktor húževnatosti (úroveň vytrvalosti a nadšenia).

     Teraz si to zhrnieme o čosi jednoduchšie. Výsledok tohto skúmania hovorí, že čisté jednotky, či titul z najprestížnejšej vysokej škole nie sú tak dôležité ako snaha, odhodlanie a samotné chcenie. Život máme vo svojich rukách a je iba na nás čo s nim spravíme. To čo nevieme sa môžeme doučiť. V živote sa predsa učíme neustále. Dôležité je rozhodnúť sa a vytrvať, viem že sa to jednoduchšie číta, ako pretvára do reality, ale je to naozaj tak. Chceli ste spievať, ale ktosi vás odradil, že nie ste na to dosť dobrý? Je to iba jeho názor. Nesnívajte, ale rozhodnite sa a choďte si zlatým po čom naozaj túžite. Život žijeme predsa iba raz.    

Zdroj:  forbes.sk

Fotogaléria


Zdieľať článok

Podobné články

Diskusia

Facebook pozri-sa.sk