Posledný odkaz vynálezcu bitcoinu. Pred 10 rokmi sa odmlčal tajomný Satoši Nakamoto

Posledný odkaz vynálezcu bitcoinu. Pred 10 rokmi sa odmlčal tajomný Satoši Nakamoto

V utorok 26. apríla 2011 odoslal tvorca bitcoinu svojim kolegom vývojárom posledný e-mail, v ktorom dal jasne najavo, že „sa posúva k ďalším projektom“. A odovzdal tiež kryptografický kľúč, ktorý používal na rozosielanie dôležitých správ pre celú sieť.

Tým tvorcom bol istý Satoši Nakamoto – osoba, ktorej identita nebola dodnes odhalená. Nakamoto na jednom zo svojich internetových profilov tvrdil, že je 37-ročný muž s japonskými koreňmi, ale nie je vylúčený ani variant, že meno slúžilo ako pseudonym neznámeho vývojárskeho tímu.

Ak rýchlo skočíme do roku 2021, je príbeh bitcoinu v mnohých ohľadoch ešte stále na začiatku. Cena kryptomeny sa už dokázala vyšplhať nad 60-tisíc dolárov a Nakamotov vynález pozná kadekto. Mnohí chápu, že ide o digitálne peniaze, nad ktorými nemá kontrolu žiadna centralizovaná skupina ani vláda, a tiež si uvedomujú ich nevyhnutnosť.

Bitcoin sa nachádza v centre pozornosti mainstreamového sveta. Vychvaľujú ho muzikanti, politici aj ochrancovia ľudských práv. Sám Nakamoto však naďalej zostáva záhadou.

Celý článok si prečítaš tu ..

Fotogaléria


Zdieľať článok

Podobné články

Diskusia

Facebook pozri-sa.sk